PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. 2026-04-30
Počasí se mění a s ním se i posouvají tzv. zmrzlí muži. Zmrzlí muži je mezi zahrádkáři tradiční označení pro tři svaté Pankráce, Serváce, Bonifáce, kteří mívali v církevním kalendáři svátek 12. - 14. května. Tehdy bývaly poslední ranní mrazíky, a tedy byla hloupost vysazovat ven ze skleníku sazenice, které jsou citlivé na mráz.
Tento jarní den, od kterého už nebudou dále žádné ranní mrazíky, se ale posouvá v čase a je také v každém místě trochu jiný. Pokud vím, tak meteorologové nemají žádnou aplikaci, která by nám drobným zemědělcům, chovatelům a pěstitelům řekla, kdy obvykle přicházejí tři zmrzlí a ledoví muži k nám. Přesto bych Vás rád upozornil na jejich archiv, kde mají tuto informaci o zmrzlých mužích důmyslně ukrytou.
A) Otevřete si Meteorologický archiv.
B) Najdete si meteorologickou stanici, která je nejblíže Vaší zahrádce.
U mě jsou to Praha-Kbely. Nastavíte si denní měření – teplota – rok. Projdete si pak posledních třeba 10 let. A zajímají nás mrazy, tak si najdeme nulovou hodnotu a poslední dny, kdy je teplota pod nulou. Když si projdeme posledních deset let, tak víme, kdy u nás už ráno nemrzne. Pro bezpečnost bych k tomuto datu přičetl ještě týden.
U nás jsou to, jak tak koukám, tyto dva typy počasí. Ke konci dubna tedy mohu být v klidu a zároveň neklidu. V klidu – protože už nebudou mrazy. V neklidu – protože bych měl kmitat na zahrádce.
Pamatujte ale, že meteorolog není zahrádkář, ten vám může říci jen to, co naměřil. Vlastní rozhodnutí je na vás. Když bydlíte v mrazivé kotlině, tak raději počkejte ještě týden. Avšak na jižním svahu už čekat nemusíte. Navíc pozor. Meteorologové měří teplotu pár metrů nad zemí, ale zemědělce zajímá teplota 2 cm nad zemí, kde bývají ještě přízemní mrazíky. S těmito úvahami se opravdu musíte obrátit na kolegy zahrádkáře. S těmi vám už meteorolog nepomůže.
A na závěr se vraťme k otázce v nadpisu. Kam doputovali ledoví muži? Jak vidíte z mých grafů, tak ve Kbelích došlapali až k 25. dubnu, ergo posunuli se zde o 17 dní (12.5.-25.4.). O 17 dní tedy mám delší vegetační dobu.